szachy.jpg

Biblioteka czynna

Poniedziałek:  7.00 - 8.00     10.35 - 11.45     13.30 - 14.30

Wtorek:          7.00 - 8.00     10.35 - 11.45     12.30 - 14.30

Środa:            7.00 - 12.45

Czwartek:      7.00 - 9.50     12.30 - 14.30

Piątek:           8.00 - 12.30

 


 

W świecie książek Joanny Fabickiej

30 maja młodzież klas trzecich odwiedziła Filię nr 1 Książnicy Płockiej. Spotkała się tam z pisarką i felietonistką - Panią Joanną Fabicką. Jest ona m.in. autorką bestsellerowego cyklu książek o dojrzewaniu nastoletniego Rudolfa Gąbczaka i jego niesamowitej rodzinie. Podczas spotkania można było porozmawiać z pisarką, zakupić jej książki i otrzymać autograf.

 


  "Kto nie zna Pisma Świętego, nie zna Chrystusa!"
                
                                                                                                                                                             św. Jan Paweł II

 

Po raz dziesiąty Akcja Katolicka Diecezji Płockiej w dniach 15 - 31 maja 2017 roku organizuje Płocki Maraton Biblijny.
Społeczność naszego gimnazjum włączyła się w tę inicjatywę
i 16 maja wspólnie z mieszkańcami tutejszej parafii odczytywała fragmenty Pisma Świętego.

 

 


 

Wizyta w Bibliotece dla dzieci im. Wandy Chotomskiej w Płocku -
"Memory show"

W ostatni dzień stycznia uczniowie klasy IIIa udali się do biblioteki "Chotomek" na warsztaty mające na celu usprawnianie pamięci. Lekcja nosiła tytuł "Memory show". Młodzież poznała  kilka technik zapamiętywania, które z pewnością pomogą im w nauce

 


 

Czytamy przedszkolakom z Piernikowym Ludzikiem  

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Ten czas oczekiwania umiliło nam  spotkanie z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 13 w Płocku. Odwiedziliśmy je wspólnie z Piernikowym Ludzikiem oraz jego małymi "pierniczkowymi" przyjaciółmi.

Spotkanie w przedszkolu poprzedziły kilkudniowe przygotowania. Podczas zajęć technicznych zabraliśmy się ochoczo do pieczenia pierników: wyrabialiśmy ciasto, wałkowaliśmy je, wykrajaliśmy z niego różnorodne kształty, a następnie piekliśmy. Aromat pieczonych smakołyków wprowadził nas w klimat nadchodzących świąt.

21 grudnia z upieczonymi ciasteczkami oraz Piernikowym Ludzikiem i jego przyjaciółmi udaliśmy się do przedszkola. Spotkanie z dziećmi rozpoczęliśmy od przeczytania opowieści o Piernikowym Ludziku. Miało to na celu wyrabianie wśród najmłodszych nawyków czytelniczych. Przedszkolaki miały też możliwość spotkania z bohaterami bajki, w których postacie wcielili się uczniowie naszego gimnazjum.

     

Na zakończenie spotkania najmłodsi przystąpili do dekorowania ciasteczek. Zabawa była wyśmienita, ponieważ dzieciom udało się sprawić, że smutny Piernikowy Ludzik stał się radosnym i roześmianym pierniczkiem.

        Sąd nad książką

5 grudnia uczestniczyliśmy w apelu promującym czytelnictwo. Przenieśliśmy się na salę sądową i wzięliśmy udział w niezwykłej rozprawie, podczas której przed Sądem Najwyższym stanęła książka. Po wysłuchaniu świadków obrony i oskarżenia wspólnie ustaliliśmy, że książka jest nieodzownym towarzyszem człowieka i nie można jej usunąć ze współczesnego świata.

     
 

Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkursy promujące czytelnictwo. W konkursie na fraszkę lub aforyzm o bibliotece i książce zwyciężyła Weronika Zajączkowska. Drugą nagrodę otrzymała Dominika Szejna, a trzecią Wiktoria Malesa. Tytułem "Mistrza czytelnictwa" uhonorowano dwie uczennice: Julię Bieniek i Marię Leszczyńską. 

 


 

Spotkanie autorskie z Panem Radosławem Lewandowskim
Płocki wątek w powieści o wikingach

1 grudnia wzięliśmy udział w spotkaniu z autorem książek o wikingach - płocczaninem Panem Radosławem Lewandowskim. Zorganizowane ono zostało w Filii nr 5 Książnicy Płockiej. Miało na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród młodzieży oraz promocję książek "Wilcze dziedzictwo" i "Najeźdźcy z Północy"  napisanych przez pana Lewandowskiego. Autor wyjaśnił, dlaczego tematem jego powieści są wikingowie oraz opowiedział o płockim wątku opisanym w najnowszym tomie.

 


Fantastyczna konferencja w Książnicy Płockiej

W poniedziałkowe popołudnie 10 października nauczyciel - bibliotekarz wziął udział w konferencji pod hasłem: "Fantastyka jako wybór czytelniczy uczniów" zorganizowanej przez Książnicę Płocką oraz MSCDN w Płocku. Gośćmi i ekspertkami były dr Agnieszka Kruszyńska oraz publicystka i pedagog - terapeuta Ewa Nowak. Dr Kruszyńska przybliżyła słuchaczom fantastyczne światy tak atrakcyjne dla młodych odbiorców. Ewa Nowak z powodzeniem próbowała odpowiedzieć na odwieczne pytanie polonistów i bibliotekarzy: "Co zrobić, żeby młodzi chcieli czytać?".

 


 

   Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

1 października rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.
Tradycja tego święta ma już 17 lat.
Hasłem tegorocznych obchodów jest motto: "Ucz się, aby rozszyfrować swój świat".

Z okazji tego święta promując bibliotekę szkolną i czytelnictwo ogłaszamy konkurs na najaktywniejszego czytelnika tej jesieni pod hasłem "Umilamy książką długie, jesienne wieczory".

Zachęcamy też młodych poetów do wspólnej zabawy. Czekamy na wasze fraszki i aforyzmy o ulubionej książce lub bibliotece. Można je składać do końca października w bibliotece szkolnej.

 


 

Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Płocku -
szkoła z tytułem Mistrza Promocji Czytelnictwa

 

 

 

Mistrz Promocji Czytelnictwa to konkurs, w którym nagradzane są biblioteki za działania wspierające rozwój czytelnictwa. Ma on za zadanie wyróżniać „najlepsze praktyki biblioteczne” służące zwiększeniu zainteresowania książką, popularyzacji wiedzy i informacji oraz ułatwiające do nich dostęp.

 

Jesteśmy dumni, że nasze gimnazjum uhonorowane zostało tytułem Mistrza Promocji Czytelnictwa za niezwykle ciekawe i efektywne przedsięwzięcia promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Nagrodę odebraliśmy podczas konferencji ,,Zaczytani są wśród nas" zorganizowanej pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

 


 W bibliotece szkolnej działa aktyw biblioteczny w składzie:

  •  Michalina Mesjasz - kl. IIIa
  •  Julia Żółtowska - kl. IIIa

Uczennice z wielką ochotą włączają się w organizację życia bibliotecznego. Dla nich kontakt z książką i komputerem, to duża przyjemność oraz okazja do poznania świata. Oprócz zapoznawania się z różnymi źródłami informacji, rozwijania swoich zainteresowań poprzez dostęp do zbiorów i Internetu, uczennice pomagają w drobnych pracach bibliotecznych: naprawiają zniszczone książki, segregują czasopisma, dbają o porządek na regałach.


 

Zapraszamy do udziału w XIV Wojewódzkim Konkursie Literackim

pod hasłem:

"Bohaterowie książek Haliny Rudnickiej"


Konkurs organizowany jest przez Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie.

Forma prac literackich dowolna (max. 3 strony, czcionka 14)

Termin nadsyłania prac - 15 października 2016r.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny na stronie internetowej: www.zpo2.mlawa.pl

 


 Nasze gimnazjum w roku szkolnym 2016/2017 bierze udział w programie promującym czytelnictwo "PoczytajMY" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Cele programu:

- wspieranie rozwoju dzieci - ich wyobraźni, pamięci oraz pomysłowości,

- budowanie emocjonalnej więzi między czytającym a słuchającymi dziećmi,

- kształtowanie nawyku czytania książek,

- rozwijanie umiejętności publicznego występowania, planowania działań i pracy w grupie.

W ramach tego programu młodzież z naszej szkoły przy wsparciu nauczyciela bibliotekarza stworzyła klub czytelniczy i przygotowuje m.in. apele czytelnicze, spotkania dla dzieci z przedszkola promujące czytanie dla najmłodszych, konkursy czytelnicze, literackie i plastyczne, przedstawienia teatralne, gazetki i wystawy książek, ankiety czytelnicze.

Działacze klubu czytelniczego starają się promować książkę, bibliotekę oraz kształtować nawyk czytania tak, by pozycja książki wśród innych środków przekazu nie traciła na wartości. Doceniając rolę książki wżyciu człowieka młodzieży łatwiej będzie osiągnąć sukces w postaci lepszych ocen, wyników na egzaminie, lepszej przyszłości.

 

 


 

Bierzemy udział  w 5. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie!

3 września przedstawiciele naszego gimnazjum uczestniczyli w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Razem z nimi fragmenty książki czytali: znani płocczanie i przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury oraz służb mundurowych, aktorzy, dziennikarze i pedagodzy.

 

 

Kto jest Online?

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

Realizowane projekty

Zrealizowane Projekty Unijne

Inne zrealizowane projekty

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour