sportowyy.jpg

OWCE W SIECI

Informatyka – dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.

Prawo autorskie  (OZ)

Prawo autorskie w pigułce

OZ - otwarte zasoby

Szkolenia online dotyczące pakietu MS OFFICE

https://support.office.com/pl-pl/article/Co-to-jest-program-Excel-8373c3d7-bd64-4b7f-bdbd-1fa4b2007b09

 http://www.enauczanie.com/narzedzia/prezentacje/prezi/tutoriale-prezi-i-porady/tutorial/rejestracja-prezi - samouczek

Aktywna Edukacja - samouczki

http://www.ceo.org.pl/pl/cyfrowaszkola/news/samouczki-tik-na-co-dzien

http://samouczki.ceo.org.pl/

 

Systemy liczbowe:

1. system dwójkowy (binarny)

2. system dziesiętny (decymalny)

3. system szesnastkowy (heksadecymalny)

4. system ósemkowy (oktalny)

Zamiana liczb - system dwójkowy, szesnastkowy, ósemkowy, dziesiętny

Ad1. Podstawowe informacje o systemie binarnym.

W życiu codziennym posługujemy się systemem dziesiątkowym, gdyż jest on wygodny w rachunku zarówno pisemnym jak i ustnym. Jednak w dobie tak wielkiej komputeryzacji, postępu technicznego, wykorzystujemy coraz częściej najprostszy układ pozycyjny jakim jest system binarny.

System binarny (inaczej dwójkowy) to pozycyjny system liczbowy, w którym podstawą pozycji są kolejne potęgi liczby 2. Do zapisu liczb potrzebne są więc tylko dwa znaki: 0 i 1. Jest powszechnie używany w informatyce. Jak w każdym pozycyjnym systemie liczbowym, liczby zapisuje się tu jako ciąg cyfr, z których każda jest mnożnikiem kolejnej potęgi liczby stanowiącej podstawę systemu.

Zastosowanie systemu binarnego.

Jak wiadomo, komputer składa się z części elektronicznych. Wymiana informacji polega na odpowiednim przesyłaniu sygnałów. Podstawą elektroniki jest prąd elektryczny, który w układach elektronicznych albo płynie albo nie. Zatem, aby łatwiej było komputerowi rozpoznawać sygnały, interpretuje on płynący prąd jako ,,1", a jego brak jako ,,0" . Komputer operując odpowiednim ustawieniem, kiedy ma płynąc prąd, a kiedy nie, ustawia różne wartości zer i jedynek. Procesor zmienia je na liczby i w ten sposób powstają czytelne dla nas obrazy, teksty, dźwięki, itd. Nie tylko w postaci sygnałów elektrycznych reprezentowane mogą być zera i jedynki. Również na wszelkich nośnikach, np. płyta CD, na której nagrywarka wypala malutkie wgłębienia. Właśnie te wgłębienia są jedynkami, a ,,równina" zerami. 


1) Wyjaśnij budowę adresu mailowego
...........................@........................

2) Co oznacza i jak nazywa się znak @?

3) Co to jest Netykieta?                                                                                                       Nie wiesz kliknij -klik-->>

4) Napisz swoimi słowami najważniejsze zasady pisanie maili, skorzystaj z pliku POMOC-->>

5) Jak nazywają sie ikony wyrażające emocje?
- jakie uczucie wyraża emotikon ":-0"

6) W którym roku został wysłany pierwszy mail?

7) Co to jest spam?

8) Wyślij maila do nauczyciela przestrzegając zasad netykiety. W treści maila napisz o swoich zainteresowaniach (hobby), użyj emotikonów z klawiatury. Adres: wspolne100@gmail.com

Ciekawostka!!!

Symbol @ ma wiele różnych, zabawnych określeń. W Polsce nazywamy go „małpą” ale Polacy mieszkający w USA mówią na niego „kotek”. Węgrzy używają słowa „robak” lub „rogalik”, Turcy natomiast „ róża”. Grecy zobaczyli w tym symbolu „kaczątko”, Niemcy „świński ogon”, a Francuzi „ślimaka”

Kto jest Online?

Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.

Realizowane projekty

Zrealizowane Projekty Unijne

Inne zrealizowane projekty

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour