sportowyy.jpg

 

       

Wyniki Szkolnego Konkursu Fotograficznego

„Uwaga! Nadchodzę! Wiosna”

Na konkurs wpłynęło 25 prac wykonanych przez uczniów klas I-III.
Wszystkim dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.

I nagroda: Paulina Rogalska kl. Ia - praca ” Już jestem! Wiosna”
II nagroda: Natalia Michalak kl. Ia  - praca „Wiosenny pracuś”
III nagroda: Dominika Janicka kl. IIb - praca „Krokusowa łąka”

Wyróżnienia:

- Joanna Raczkowska kl. Ia  praca - „Piękna magnolia”
- Paulina Rogalska kl. Ia  praca - „Budzę się”

(autor artykułu: p. Agnieszka Pietruk)

 


Szkolni ekolodzy na tropie...

Czy wiecie ile kilogramów śmieci wytwarza przeciętny Polak w ciągu roku, albo ile czasu rozkłada się plastikowa butelka ? Na te i inne pytania odpowiadali uczniowie klasy IIc, którzy 8 czerwca br. byli na wycieczce w Łącku i Sendeniu. Świetne zabawy umilały nam wpajanie wiedzy na temat ekologii i o odpadach. Dowiedzieliśmy się, że:

  • Butelka plastikowa rozkłada się 500-1000 lat
  • Butelka szklana 4000 lat lub wcale
  • Metal około 1000 lat
  • Niedopałek papierosa 3-5 lat
  • Karton po mleku 12 lat.

Po długim spacerze mogliśmy odpocząć na świeżym powietrzu, pograć w piłkę i przy ognisku upiec kiełbaski. Być może wiedza, którą zdobyliśmy pomoże nam w ratowaniu naszej planety. (autor artykułu: Paulina Niedbała)

>>>więcej<<<

 

   

 Rejonowy Konkurs Historyczny: "Źródła historyczne bogactwem kulturowym narodu"

Dnia 7 czerwca nasza szkoła wraz z Archiwum Państwowym w Płocku i  Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich była współorganizatorem Rejonowego Konkursu Historycznego: „Źródła historyczne bogactwem kulturowym narodu”. Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Płocka – pan Andrzej Nowakowski oraz starostowie: płocki, sierpecki i gostyniński.

Konkurs zorganizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa miał na celu popularyzację wiedzy dotyczącej dokumentów historycznych, a  także rozwijanie w uczniach umiejętności analizy i interpretacji tekstu źródłowego. Obejmował on zakresem znajomość źródeł historycznych dotyczących historii Polski od średniowiecza do 1918 roku, ich interpretację i analizę, a także podstawową wiedzę o funkcjonowaniu archiwów, w tym Archiwum Państwowego w Płocku. W konkursie brały udział szkolne drużyny składające się z dwóch osób. W pierwszym etapie drużyny zaprezentowały przygotowaną wcześniej prezentację multimedialną na temat wybranego dokumentu źródłowego dotyczącego historii Płocka lub Mazowsza Płockiego. W drugim i trzecim etapie drużyny rozwiązywały testy, których przedmiotem były analizy tekstów źródłowych. Prace sprawdzała komisja, w skład której weszli między innymi znani płoccy historycy: prof. dr hab. Anna Stogowska i dr Grzegorz Gołębiewski. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum im. Pawła Włodkowica w Brudzeniu Dużym, drugie – Gimnazjum im. C. K. Norwida w Bielsku. Nasza drużyna, w skład której weszły uczennice klasy III c – Aleksandra Łakoma i Weronika Śliwińska uplasowała się na  III miejscu. (autor artykułu: p. Tomasz Piekarski)

 

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu: „Polska Jagiellonów”

W piątek 7 czerwca w Liceum im. Władysława Jagiełły w Płocku miało miejsce rozstrzygnięcie XI Regionalnego Konkursu Historycznego „Polska Jagiellonów”. Gośćmi honorowymi tej uroczystości byli Ambasadorzy Republik Litewskiej i Czeskiej w Polsce. Rozległą wiedzą z tego zakresu wykazało się dwoje uczniów naszego gimnazjum: Aleksandra Łakoma i Michał Jezierski. Zdobyli oni w tym konkursie tytuł finalisty. Gratulujemy! (autor artykułu: p. Dorota Czekaj)

 


 

„Odrobina dobra wszystko naprawi”

św. Jan Bosko

 

Relikwie św. Jana Bosko w Płocku

4 i 5 czerwca to dni szczególne dla płockiej „Stanisławówki”. W tym czasie parafię tę nawiedziły relikwie św. Jana Bosko – założyciela salezjanów. Ksiądz Bosko całe swoje życie poświęcił wychowaniu młodzieży, zwłaszcza tej odrzuconej. Uważał, że nawet w „najtrudniejszym” dziecku tkwią zadatki dobra. Dlatego też przy Jego relikwiach tak tłumnie zgromadzili się młodzi ludzie z płockich szkół razem z nauczycielami, wychowawcami i katechetami.

Delegacja uczniów naszego gimnazjum wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział we mszy świętej, podczas której wypraszaliśmy szczególne laski dla młodzieży naszego miasta. Nasza obecność na płockiej „Stanisławówce” to hołd oddany wielkiemu człowiekowi, który - jak powiedział Jan Paweł II, nie zawiódł nigdy najgłębszych pragnień młodzieży. (autor artykułu: p. Dorota Czekaj)


Dzień Dziecka inaczej – biwak w Koszelówce

3-4 czerwca to dni, w których przeżyliśmy ciekawe, pełne przygód chwile. Mając na celu poznanie walorów turystyczno – krajoznawczych naszego regionu oraz integrację młodzieży uczestniczyliśmy w biwaku zorganizowanym w pobliskiej Koszelówce. Piękna okolica, atrakcje turystyczne oraz obecność jeziora zachęcały do zabaw na świeżym powietrzu i spacerów.

 

Wieczór przyniósł nam wiele niespodzianek: dyskotekę, ognisko oraz odwiedziny naszych starszych koleżanek i kolegów – absolwentów naszego gimnazjum. Wesoła muzyka wszystkich porwała do tańca. Ciepło płonącego ogniska zjednoczyło nas i zbliżyło do siebie. O północy przybył do nas gość specjalny – duch Białej Damy.

 

 >>>więcej<<<

W miejscu tym zostawiliśmy wiele wspomnień, dlatego mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy. (autor artykułu: p. Dorota Czekaj)


Koniec egzaminów gimnazjalnych, piękny maj, pragnienie przygód – Jak „Trójka” podążała „Złotym Szlakiem”

No to ruszamy!

Poniedziałkowy poranek przywitał nas słoneczną pogodą. Pakowanie walizek, polowanie na jak najlepsze miejsca w autokarze, ostatnie odliczanie… możemy zaczynać podbój południowo-wschodniej Polski. Z minuty na minutę zdajemy sobie sprawę, że wycieczka będzie wyjątkowa.

Pierwszy postój, pierwsze zwiedzanie. Kazimierz Dolny uznany przez Prezydenta RP za pomnik historii, to miasto „zaklęte w czasie”. Spacerujemy po tej malowniczo położonej miejscowości podziwiając zabytkowe kamienice, spichlerze, ruiny zamku oraz basztę. Mijamy ulicznych grajków, małe kawiarenki, wielu artystów, ludzi, którzy nigdzie się nie spieszą. Wchodzimy też na Górę Trzech Krzyży, skąd widok zaparł nam dech w piersiach. Robimy mnóstwo zdjęć, by uwiecznić to, co umyka, by zatrzymać ten czas. Kolejnym etapem naszej wyprawy jest Nałęczów. Spacer po parku zdrojowym i woda o dziwnym smaku z leczniczych źródełek dodała nam sił i energii, więc ciągle podekscytowani podążamy do Sandomirii - miejsca naszego noclegu.

Następny dzień to przede wszystkim Sandomierz - miasto żyjące własnym rytmem. Wchodzimy na Bramę Opatowską, podążamy wielką siecią labiryntów Podziemnej Trasy Turystycznej, w zbrojowni przenosimy się w czasy wojowniczych rycerzy i pięknych księżniczek. Spacerujemy wąskimi uliczkami wypatrując ojca Mateusza. Zwieńczeniem tego dnia jest Baranów Sandomierski, gdzie relaksujemy się w zamku uznawanym za „mały Wawel”. Chłoniemy wszystkie obrazy, zapachy, by nie uleciało żadne wspomnienie.

Po krótkiej nocy wyruszamy do Lublina. Tam oczarowują nas urokliwe kamienice w rynku, katedra ze skarbcem i kaplicą akustyczną oraz kaplica zamkowa z malowidłami ściennymi z XV wieku. Kompleks pałacowy w Kozłówce to niestety ostatni punkt naszej wyprawy. Podziwiając wnętrza pałacu Zamoyskich i spacerując po pięknych ogrodach czujemy się trochę jak w bajce. W autokarze chcemy jeszcze jakoś przedłużyć wycieczkę, byle więcej, byle dalej… Do Płocka przyjeżdżamy w środowy wieczór. Oprócz walizek, niesiemy ze sobą bagaż pełen wspomnień, zdjęć i pamiątek. Te trzy dni minęły bardzo szybko ale czas nas nie gonił, to my chcieliśmy go zatrzymać. Kiedyś na pewno jeszcze raz wyruszymy szlakiem pięknej ziemi sandomierskiej... (autor artykułu: p. Monika Boćkowska)

>>>galeria więcej<<<


Tu byliśmy...

Od 14 do 17 maja uczniowie klasy IIc, IId i Ia spędzili cztery wspaniałe dni na Kaszubach. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Kościerzynę, Zamek w Bytowie oraz tajemnicze Kamienne Kręgi w Węsiorach.

Drugiego - weszliśmy na górę Wieżycę i z 35-metrowej platformy podziwialiśmy Jeziora Raduńskie, Wzgórza Szymbarskie, czyli tereny nazywane Szwajcarią Kaszubską. W Chmielnie odwiedziliśmy Muzeum Ceramiki. Mogliśmy tam zobaczyć, jak tworzy się gliniane naczynia, a Kasia Laszuk wykonała na kole garncarskim całkiem udany wazon. Następnie, podziwiając piękne widoki zza szyb autobusu, ze śpiewem na ustach dojechaliśmy do Skansenu w Szymbarku, gdzie zobaczyliśmy najdłuższą deskę świata, dom do góry nogami, Bunkier Gryfa Pomorskiego i Dom Sybiraka. Wieczorem spotkaliśmy się z kaszubska gawędziarką. Poznawaliśmy język kaszubski oraz historię tajemniczych zakątków tego miejsca.

Trzeciego dnia przyszła kolej na dłuższą wycieczkę. Naszym celem było odwiedzenie zabytków starego Gdańska. Następnie przejechaliśmy do Sopotu, gdzie przywitaliśmy Morze Bałtyckie. Na sopockim molo większość z nas miała już w głowie wakacje, zwłaszcza że wspaniale świeciło słońce, ale na beztroskie, letnie leniuchowanie musimy jeszcze trochę poczekać.

W dniu wyjazdu we Wdzydzach Kiszewskich, miejscowości w której mieszkaliśmy, zwiedziliśmy Kaszubski park Etnograficzny. Kiedy znaleźliśmy się w szkole z końca XIX wieku i usłyszeliśmy, jakie stosowano wówczas metody, a szczególnie kary, to doceniliśmy naszą „Trójkę”. Zabawiliśmy się też w malarzy na szkle, a efekty „artystycznych” wysiłków niektórych uczestników wyprawy można obejrzeć w Sali katechetycznej.

W czasie wyjazdu towarzyszyła nam piękna pogoda. Do szkoły wróciliśmy uśmiechnięci, wypoczęci i z nową, zdobytą na Kaszubach wiedzą. (autor artykułu: p. Elżbieta Chmura) )

Do uzrzeni, Kaszeby!

 >>>galeria więcej<<<


 

Spotkanie z poezją

W środę 22 maja uczniowie klas III uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Wandą Gołębiewską – płocką poetką, które odbyło się w gościnnych progach Filii nr 1 Książnicy Płockiej. Młodzież wysłuchała wspomnień Pani Gołębiewskiej związanych z jej młodością, pracą nauczycielki języka polskiego w szkole w Borowiczkach, rodziną, podróżą do Australii. Autorka kilku tomików poezji mówiła również o swoich inspiracjach poetyckich, refleksjach o życiu. Odczytała kilka swoich utworów. Na koniec spotkania młodzież przygotowała niespodziankę – kilka uczennic odczytało wiersze pani Gołębiewskiej o Mazowszu, Płocku i naszej dzielnicy – Radziwiu. (autor artykułu: p. Elżbieta Chmura)


 Nasz udział w XV Pikniku Europejskim

 

Reprezentacja naszego gimnazjum wraz z uczniami innych płockich szkół przeszła w barwnym korowodzie ulicami naszego miasta. Każda z placówek promowała jeden z europejskich krajów. My reprezentowaliśmy Włochy. Na czele naszej grupy szli uczniowie przebrani za postacie, które są rozpoznawalnymi symbolami Włoch. Był to m.in. Juliusz Cezar, Krzysztof Kolumb, włoski kucharz z pizzą. Przed zebranym przy kinie „Przedwiośnie” jury, przy okrzykach „Italia”, krótki popis swoich umiejętności dały czirliderki. Uczennice, które wcieliły się we włoską mafię mierzyły do jury i przechodniów z pistoletów na wodę. Pomimo padającego deszczu było wesoło i kolorowo. (autor artykułu: p. Dorota Czekaj)

>>>MiastO! Żyje (wydanie 110)<<<

http://plock.gazeta.pl/plock/

>>>więcej galeria<<<

   

   

Pamięć historii żyje w nas – spotkanie gimnazjalistów przy Dzwonie Pokoju

W piątek 26 kwietnia na Placu 13 Straconych zebrała się młodzież trzecich klas płockich gimnazjów. Zebranych powitał dyrektor ratuszowego Wydziału Edukacji i Kultury – pan Marek Bębenista. Odczytał list Prezydenta Miasta Płocka – pana Andrzeja Nowakowskiego. Były w nim życzenia trafnych życiowych wyborów, zapału w zdobywaniu wiedzy i w poznawaniu świata. Przy dźwiękach Dzwonu Pokoju zebrani uczcili pamięć zasłużonych dla Ojczyzny.

Nad oprawą artystyczną uroczystości czuwała młodzież z Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. W Dzwon Pokoju uderzyli uczniowie naszego gimnazjum: Adrianna Zajdlicz i Mateusz Krysiak. Wśród pocztów sztandarowych honorowe miejsce zajął Proporzec Pokoju, nad którym w tym roku szkolnym sprawujemy opiekę oraz sztandar naszego gimnazjum.

     

 (autor artykułu: p. Dorota Czekaj)


 

No i skończyły się potyczki trzecioklasistów z egzaminem gimnazjalnym!!!

 

Trzy dni ciężkiej pracy oraz wielkich emocji. Jedni chcieliby już pewnie o nim zapomnieć, inni cały czas analizują w głowach zadania i swoje odpowiedzi. Tuż przed tymi ważnymi dniami zdenerwowanie widoczne było zarówno u zdających jak i nauczycieli. Wszyscy zastanawiali się nad możliwymi pytaniami i gorączkowo powtarzali materiał. W dniu egzaminów cała społeczność szkolna stanęła na wysokości zadania i wszystko przebiegło zgodnie z regulaminem. Nasi uczniowie wychodzili z sal w większości zadowoleni i pełni optymizmu. Piękna pogoda i wesołe twarze trzecioklasistów po ostatniej części egzaminu sprawiły, że można już było poczuć pierwszy podmuch "wakacyjnej atmosfery". Póki co, przed uczniami jeszcze kilka tygodni nauki i oczekiwań na wyniki egzaminów. Wszystkim zdającym życzymy 100%!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji fotograficznej

>>>galeria - próbny egzamin klas II<<<

 (autor artykułu: p. Monika Boćkowska)


 

   

Sukces naszej drużyny w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W Zespole Szkół nr 1 w Płocku 15 kwietnia odbyły się eliminacje miejskie do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny z płockich gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie  klasy IIIb: Adrian Kujawa, Bartosz Kijek i Mateusz Krysiak. Eliminacje składały się z dwóch etapów: testu pisemnego z wiedzy o ruchu drogowym oraz sprawdzianu praktycznych umiejętności jazdy rowerem.

Drużyna naszego gimnazjum wykazała się nie lada umiejętnościami. Najlepiej rozwiązała test pisemny oraz bez żadnych trudności pokonała tor przeszkód zdobywając I miejsce w turnieju.

W eliminacjach powiatowych Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które odbyły się 17 kwietnia chłopcy wywalczyli IV miejsce. (autor artykułu: p. Dorota Czekaj, Katarzyna Pietrzak)

 


 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

12 kwietnia podczas uroczystego apelu oddaliśmy hołd i uczciliśmy pamięć wszystkich pomordowanych w Katyniu. Przy Dębie Pokoju, którym opiekuje się nasze gimnazjum złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Była to dla nas prawdziwa lekcja historii. (autor artykułu: p. Dorota Czekaj)

     

 


W tym tygodniu obchodzimy kilka świąt, które są dniami wolnymi od pracy.

1 maja przypada Święto Pracy, szczególnie uroczyście obchodzone w okresie historycznym PRL,

2 maja obchodzone (od 2004r.) jest kolejne święto: Dzień Flagi Rzeczypospospolitej Polskiej,

 3 maja przypada 222. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja - Święto ustanowione przez Sejm Czteroletni, nazywany Wielkim na pamiątkę uchwalenia pierwszej Konstytucji nowoczesnej Europy, co miało miejsce właśnie 3 maja 1791r. w Warszawie.

Zachęcamy do udziału w patriotycznych uroczystościach organizowanych na terenie miasta.

Pamiętaj! Wywieś FLAGĘ BIAŁO-CZERWONĄ…

Za 3MAJ się!!!

(autor artykułu: p. Monika Boćkowska)Archiwum:

Rok Szkolny 2012/2013 >>>   wrzesień  październik  listopad  grudzień  styczeń  luty marzec   kwiecień   maj  czerwiec      


 

Kto jest Online?

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

Realizowane projekty

Zrealizowane Projekty Unijne

Inne zrealizowane projekty

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour